۱۲ دلیل سودمند بودن نوشیدن آب از ظروف مسی سفیدکاری شده

مقاله ذیل که ترجمه ای از یک مقاله خارجی است به مزایای نوشیدن آب از ظروف مسی اشاره داشته

“با نوشیدن آب در ظروف مسی منافع زیادی کسب کنید”. این مطلب به هریک از ما یک‌ یا چند بار توصیه شده است. افراد مسن‌تر خانواده بر درمان‌های خانگی تأکید دارند که یکی از آن‌ها نوشیدن آب از ظروف مسی است. این مساله به عنوان یکی از موارد بااهمیت برای سلامتی درنظر گرفته شده است. ولی واقعاٌ ظروف مسی چه منافعی دارند؟ قبل از این‌که به جزئیات بپردازیم، مطابق با “آیورودا”[۱] آبی که در ظرف مسی نگهداری می‌شود، این قابلیت را دارد که ۳ دوشا[۲] (واتا، کاپها، پیتا) را در بدن متعادل کند و مس این کار را با شارژ آب انجام می‌دهد. به آبی که در ظرف مسی نگهداری می‌شود، ‘tamara jal’گفته می‌شود با این فرض که چنین آبی طی مدت ۸ ساعت مصرف شود. وقتی آب در ظرف مسی نگهداری می‌شود، مس به آرامی آب را صاف کرده و تمام خواص مثبت را به آن انتقال می‌دهد. این آب هیچ‌وقت کهنه نمی‌شود و می‌توان برای مدت طولانی از آن نگهداری کرد.

  کمک به عملکرد بهتر دستگاه هاضمه

معده اسیدی یا به طور ساده، ناتوانی معده در هضم بعضی مواد غذایی موضوع شایعی است که در این‌ موارد “مس” به کمک شما می‌آید. مس توانایی تحریک حرکات دودی، از بین بردن باکتری‌های مضر و التهاب معده را دارد که باعث شده تا به عنوان راه کاری مهم برای سوئ هاضمه، زخم معده و عفونت معده در نظر گرفته شود . همچنین مس نقش مهمی را در پاکسازی و سمزدایی معده ایفا می‌کند و کارکرد کبد و کلیه ها را نیز تنظیم می‌کند. ضمن این‌که در برطرف کردن ضایعات از بدن و جذب مواد مغذی نیز اهمیت بسیاری دارد. مطابق با نظر آیورودا، اگر میخواهید که سموم از بدنتان خارج شوند، یک لیوان آب که در ظروف مسی نگهداری شده است، صبح زود با معده خالی  بنوشید .

کمک در کاهش وزن

حتی پس از خوردن خوراکی‌های سرشار از فیبر نیز هیچ نتیجه خاصی عاید نمی‌شود. در این مورد سعی کنید تا آب نگهداری شده در ظروف مسی را به طور منظم بنوشید. سوای از عملکرد بهتر سیستم هاضمه، مس همچنین به بدن شما در از دست دادن  موثر چربی‌ها کمک کرده و به بدن نیز در حفظ  آنچه که نیاز دارد، یاری می‌رساند.

کمک در بهبود سریع‌تر زخم‌ها

مس علاوه بر دارا بودن  خواص فوق‌العاده ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد التهاب، عنصری چشمگیر در درمان سریع زخم‌ها نیز می‌باشد. سوای ویژگی‌های مذکور، خواص مس در تقویت سیستم ایمنی بدن و تولید سلول‌ها جدید نیزشناخته شده است. ولی باید به این نکته نیز توجه کرد که ویژگی‌های مس فقط در بهبود زخم‌های خارجی بدن نیست بلکه این فلز در درمان زخم‌های داخلی بدن به‌ویژه زخم معده نیز مؤثر است.

کند کردن فرایند پیری

اگر در خصوص آشکار شدن خطوط چهره نگران هستید، مس چارۀ طبیعی شماست. مس با دارا بودن خواص قوی آنتی اکسیدانی و توانایی تشکیل سلول، مس به جنگ رادیکال‌های آزاد که مهمترین دلیل به‌وجود آمدن خطوط چهره هستند، می‌رود. مس همچنین  در تولید سلول‌های جدید و سالم که جایگرین سلول‌های مرده شوند نیز کمک می‌کند.

کمک در حفظ سلامت قلبی و غلبه بر فشار خون

بیماری‌های قلبی یکی از امراض شایع می‌باشند که مس خطر پیشرفت بیماری در شما را کاهش می‌دهد. مطابق با مستندات، مس فشار خون  و ضربان قلب را تنظیم کرده و سطح کلسترول و تری گلیسیرید را نیز کاهش می‌دهد. باتوجه به تحقیقات مستند، مس از تجمع پلاک‌ها جلوگیری کرده و باعث گشاد شدن رگ‌ها برای جریان بهتر خون در آن‌ها می‌شود.

مس می‌تواند با سرطان بجنگد

بیماری شایع دیگری که باعث تحلیل قوای بیمار و خانواده‌اش می‌شود، سرطان است. ولی مس چگونه به جنگ سرطان می‌رود؟ مس خواص انتی اکیدانی بسیار قوی دارد که با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده (یکی از دلایل اصلی پیشرفت سرطان) تأثیر آن‌ها را خنثی می‌کند. مطابق “جامعه سرطان آمریکا”، عملکرد مس در چگونگی مانع شدن از شروع سرطان هنوز مشخص نیست ولی برخی مطالعات نشان داده‌اند که مس  تأثیرات آنتی اکسیدانی دارد.

نابود سازی باکتری‌ها

مس ماهیتاً دارای خاصیت استریل کردن است و می‌تواند باکتری‌ها را به نحو مؤثری از بین ببرد. از جمله مهمترین این باکتری‌ها، E.coli و S.aureus هستند که در دنیای پیرامون ما بسیار شایع هستند و می‌توانند باعث به‌وجود آمدن بیماری‌های جدی در افراد ‌شوند. تأثیر مس در پیشگیری از بیماری‌هایی که منشا آن‌ها آب آلوده است، مثل اسهال،اسهال خونی و زردی، به عنوان راه‌ حلی ارزان در کشورهایی که سیستم مناسب تصفیه آب ندارند،تبیلیغ شده است. بنابراین اگر شما نگران آلودگی آب می باشید، آب را در ظرف مسی نگهداری کنید و مطمئن باشید که آب سالم می‌نوشید.

محرک مغز

مغز با انتقال تکانه‌ها (یا فرمان‌ها) از یک نورون به نورونی دیگر، فعالیت می‌کند که به آن سیناپس گفته می‌شود. نرون‌ها با غلافی به نام غلاف چربی پوشانده شده‌اند که همانند یک رسانا به جریان تکانه‌ها کمک می‌کنند. نقش مس در اینجا چیست؟ مس به ترکیب فسفو لیپیدهایی که برای تشکیل غلاف چربی ضروری هستند، کمک می‌کند. به این ترتیب، باعث فعالیت سریعتر  و کارا تر مغز می‌شود.  گذشته از این، برای مس خاصیت تحریک کنندگی و ضد تشنج نیز شناخته شده است.

تنظیم کننده فعالیت غده تیروئید

بر طبق نظر کارشناسان، کمبود مس در بدن کسانی که از بیماری‌های تیروئید رنج می‌برند، امر رایجی است. به نحوی که کسانی که دچار کم‌کاری یا پر کاری تیروئد هستند، دچار این کمبود می‌باشند. مس یکی از مواد معدنی ضروری است که غده تیروئید برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارد. کمبود مس ممکن است منجر به عملکرد نامتوازن غده مذکور گردد. بنابراین زمانی‌که شما از یک ظرف مسی آب می‌نوشید، کمبود جبران شده و عملکرد غده تیروئید نیز تنظیم می‌شود.

ضد آرتروز و تورم

مس از خاصییت قوی در مقابله با تورم برخوردار است. این خاصیت  علی‌الخصوص در از بین بردن تیر کشیدن عضلات و دردهایی که به دلیل التهاب عضلات  مثل آرتروز و  روماتوئید هستند، بسیار مؤثر است. به جز آن، مس از خاصیت تقویت سیستم بدنی و استخوان برخوردار است که چاره کامل آرتروز و التهاب عضله است. این در حالی است که نوشیدن آب همراه مس یک انتخاب مناسب  برای تسکین دردهای عضلانی است.

سلامت پوست و حفظ ملانین پوست

مس از اجزای اصلی تشکیل دهنده ملانین است. (رنگدانه‌ای که  رنگ چشم، مو و پوست را تشکیل می‌دهد) همچنین مس در تولید سلول‌های جدید  که جایگزین لایه‌های پوست می‌شوند نیز نقش دارد. ملانین از پوست در مقابل اشعه‌های خورشید محافظت می‌کند، درمان  زخم را سریع میکند و زخم‌ها را می‌پوشاند.

ضد کم‌خونی

شگفت‌انگیز ترین خاصیت مس این است که وجود  این فلز در بسیاری از فرآیندهایی که در بدن رخ می‌دهند، ضروری است. گذشته از تشکیل سلول و کمک در جذب ان، مس یکی از مواد معدنی ضروری برای عملکرد درست بدن می ‌باشد. این یکی از دلایلی است که از بدن در مقابل کم‌خونی محافظت می‌کند. مس یکی از اجزای ضروری در تمام فرایند جذب و استفاده از آهن در بدن است که سطح آهن و جریان آن در رگ‌ها را تنظیم می‌کند.

چطور بخریم؟

اگر منافع ظروف مسی، شما را قانع به نگهداری و نوشیدن آب از ظروف مسی کرده‌است، در زیر به نحوه خرید ظرف مسی مناسب پرداخته شده‌است.

نوع ظرف:

مهم است که ظرفی بخرید که از مس خالص ساخته شده باشد. ظرفی که فلزات دیگر با آن مخلوط شده‌اند را نخرید. بعضی از متداول‌ترین ظروف مسی، پارچ‌های مسی هستند. اگر خرید پارچ مسی گران است، لیوان مسی تهیه کنید.
وقتی ظرف را خریدید، آن را با آب بشویید و داخل آن را پر از آب کنید. برای انجام این کار می‌توانید از یک ظرف استیل یا شیشه‌ای استفاده کنید.
یک راه آسان برای تشخیص مس خالص و نوع تقلبی آن این است که، مس یک فلز نرم است و شکل دادن به آن مشکل است. بنابراین، درصورتی که طرح ظرف مسی شما بسیار پیچیده است، احتمالاً از مس خالص ساخته نشده است.

نحوه شست‌و شو

برای شست و شوی سطح داخلی ظرف از اسکراب‌های خشن استفاده نکنید. به این دلیل که مس از ظرف خراشیده می‌شود. به جای آن نصف یک لیمو را به سطح داخلی ظرف مالش دهید. سپس بگذارید برای چند دقیقه باقی بماند و سپس با آب ساده آبکشی کنید. به طور جایگزین می‌توانید از محلول جوش شیرین و آب استفاده کنید. سطح داخلی ظرف را پر از این محلول کنید و بگذارید تا چند دقیقه باقی بماد و سپس با آب بشویید.

هشدار:

مس ذاتاً توسط بدن استفاده نمی‌شود. این دلیل مضر بودن مقادیر زیاد فلزات است. مطابق با توصیه  [۳]FDA، استفاده ۱۲ میلی گرم در روز بی‌ضرر است. بنابراین بیشتر از اندازه مصرف نکنید.
نوشیدن دو تا سه لیوان آب در روز از ظروف مسی برای کسب منافع فوق الذکر کاملا کافی می باشد.

در ذیل متن اصلی مطلب فوق جهت مطالعه علاقمندان درج می گردد :

۱۲ reasons drinking water in copper vessel is beneficial

‘Drink water from a copper vessel to reap numerous health benefits.’ If you think hard, each one of us, one time or the other, have been advised to practice this.Elders in the family emphasise on many home remedies, one of them being drinking water in copper vessel. It is considered very beneficial for our health. But what good does it really do?

Before we go into the details, here’s what Ayurveda has to say.

According to Ayurveda, water stored in a copper vessel has the ability to balance all the three doshas in your body, (vata, kapha and pitta) and it does so by positively charging the water. The water stored in a copper vessel is known as ‘tamara jal’ and is supposed to be consumed after storing the water in a copper vessel for at least eight hours. Here are ۲۰ tips to store drinking water the right way.

When water is stored in a copper vessel, the copper gently leaches into the water and lends it all its positive properties. The best part about this water is that it never becomes stale and can be stored this way for long periods of time. Here are ۱۲ reasons why drinking water from a copper vessel is beneficial for you.

#۱ Helps the digestive system perform better

Acidity, gas or simply the inability to digest certain foods is common and here is where copper comes to your rescue. Copper has properties that stimulate peristalsis (the rhythmic contraction and relaxation of the stomach that helps food get digested and move along the digestive tract), kill harmful bacteria and reduce inflammation within the stomach, making it a great remedy for ulcersindigestion and infections.

Copper also helps cleanse and detox your stomach, regulate the working of your liver and kidneys, and proper elimination of waste and ensures the absorption of nutrients from food. According to Ayurveda, if you want to detox your stomach, drink a large glass of water that has been stored in a copper vessel, early in the morning on an empty stomach. Here is how you candetox yourself with this expert-recommended diet plan.

#۲ Aids in weight loss

Even after gorging fibre-richfruits that guarantee weight lossyou don’t see results, try drinking water stored in a copper vessel regularly. Apart from fine tuning your digestive system to perform better, copper also helps your body break down fat and eliminate it more efficiently, thereby, helping your body keep only what it will use and throw out the rest.

#۳ Helps heal wounds faster

Known for its immense anti-bacterial, anti-viral and anti-inflammatory properties, copper is a great tool for healing wounds quickly. Apart from that, copper is also known to strengthen your immune system and aid in the production of new cells. But its healing properties don’t cease with helping the body externally; copper is also known to help wounds within the body, especially the stomach.

#۴ Slows down ageing

If you are worried about the appearance of fine lines on your face, copper is your natural remedy. Packed with very strong anti-oxidant and cell forming properties, copper fights off free radicals, one of the main reasons for the formation of fine lines. Copper also helps in the production of new and healthy skin cells that replace old dying ones. Both these properties make copper a sure-fire way to beat fine lines. You can look 10 years younger with these 5 home remedies!

#۵ Helps maintain cardiovascular health and beats hypertension

Heart disease is one of the most common ailments and copper helps minimize your risk of developing the disease. According to the American Cancer Society, copper has been found to help regulate blood pressure, heart rate and lowers one’s cholesterol and triglyceride levels. It also helps prevent the accumulation of plaque and has the documented effect of dilating blood vessels to allow better flow of blood to the heart. It also helps lower one’s triglyceride levels.So, if heart disease is your bane, here are five natural foods to prevent heart disease. You could also try drinking copper infused water for great results.

#۶ Can fight cancer

Another disease that is quickly becoming extremely common,cancer, can be debilitating for both the patient and their family. How does copper help? Well, copper has very strong antioxidant properties that helps fight off free radicals and negate their ill effects – one of the main reasons for the development of cancer. According to the American Cancer Society, the exact mechanism of how copper helps prevent the onset of cancer is still not known but some studies have shown that copper complexes have a considerable anti-cancer effect. Did you know about these ۲۸ everyday things could give you cancer?

#۷ Can kill bacteria

Copper is known to be oligodynamic in nature (the sterilizing effect of metals on bacteria), and can destroy bacteria very effectively. It is especially effective against E.coli and S.aureus, two bacteria that are commonly found in our environment and known to cause severe illnesses in the human body. Known to help prevent common water-borne diseases like diarrhoea, dysentery andjaundice, copper has been touted as the cheapest solution to cleaning water in countries that do not have a good sanitation system. So, if you fear that your water may be contaminated, store it in a copper vessel before your drink it and be rest assured, you will be drinking healthy and clean water. Read about four ways your food could be contaminated before they reach your plate.

#۸ Stimulates your brain

Our brain works by transmitting impulses (or orders) from one neuron to another through an area known as the synapses. These neurons are covered by a sheath called the myelin sheath that acts like a sort of conductive agent – helping the flow of impulses. How does copper figure here, you ask? Well, copper actually helps in the synthesis of phospholipids that are essential for the formation of these myelin sheaths. Thereby, making your brain work much faster and more efficiently. Apart from that, copper is known to have brain stimulant and anti-convulsive properties (prevents seizures), that do a world of good for your brain. Here are ۱۰ interesting and simple ways to keep your brain fit and healthy.

#۹ Regulates the working of the thyroid gland

Experts say that one commonality amongst people with thyroid diseases is that they usually have low levels of copper in their body. While this is most commonly seen in people with hyperthyroidism (excessive thyroid hormone), those with hypothyroidism (low levels of thyroid hormone) may also suffer from this deficiency. Copper is one of the most important trace minerals the thyroid gland needs to function optimally. A lack in copper can send the functioning of the gland out of sync. So when you drink water from a copper vessel. it makes up for this possible deficiency and regulates the functioning of the thyroid gland.

#۱۰ Beats arthritis and inflamed joints

Copper has very potent anti-inflammatory properties. This asset is especially great to relieve aches and pains caused due to inflamed joints – like in the case of arthritis and rheumatoid arthritis. Apart from that, copper also has bone and immune system strengthening properties, making it the perfect remedy for arthritis and rheumatoid arthritis. This is where drinking water infused with copper is a great option for relief from aches and pains of these diseases. Read about six natural remedies for arthritis you should try!

#۱۱ Skin health and melanin production

Copper is the main component in the production of melanin (a pigment that mitigates the colour of your eyes, hair and skin) in our bodies. Apart from that copper also aids in the production of new cells that help replenish the top most layers of your skin. While melanin helps the body stay safe from sun damage, speeds up wound healing and covers up scars, the production of new cells is a boon for smooth, blemish-free and clear skin. Ayurveda experts say that drinking this water on a regular basis, especially early in the morning, can make a huge difference to your skin. Read in detail about these ۹ foods that can give you glowing skin.

#۱۲ Beats anaemia

The most amazing fact about copper is that it is required in most processes that occur in our body. Right from cell formation to aiding in the absorption of iron, copper is an essential mineral for the functioning of your body. This is one of the reasons that it also helps in keeping anaemia at bay. An essential component in the entire process of absorbing and using iron present in the body, copper helps keep the levels of haeme (iron) up and regulates its flow in your blood vessels.

How to buy

If all its benefits have convinced you to try storing and drinking water from a copper vessel, here is a guide to buying the right kind of vessel.

  • It is important to buy vessels that are made of pure copper. Do not buy ones that have other metals mixed in it. Some of the commonest vessels made with copper are copper water jugs or a kalash. If buying a jug or kalash is too expensive for you, you can invest in a copper glass.
  • Once you have bought it, rinse it out with water and pour water into the vessel and cover it. You can use a steel or glass dish for this.
  • One very easy way to distinguish between pure copper and an adulterated version is to know that copper is a very soft metal and pure copper is difficult to mould into intricate shapes. So if the design of your copper vessel is very intricate, it is most probably not made with pure copper.

How to wash

Do not use a coarse scrub to wash the inside of the vessel as it will tend to scrape away copper from the vessel. Instead, use one half of a lemon (you can squeeze out the juice) and rub it on the inside of the vessel. Allow it to stand for a few minutes and then wash off with plain water. Alternatively you could also try using baking soda with water. Use this mixture to coat the inside of the vessel and allow it to stand for a few minutes and rinse away the excess baking soda.

Word of caution

Copper is not innately utilized by our body. That is why too much of the metal can be detrimental. According to the FDA, about 12 mg/day is more than sufficient for the body to use without causing any harm. So, do not overdo the entire exercise. Drinking water twice or thrice in a day from a copper vessel is more than enough to reap its benefits.

دیجی مس
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه